Dünyayı Derinden Sarsan Distopik Dizi: The Handmaid’s Tale

by admin Mayıs. 09, 17

Korkutucu öngörüleriyle toplumun gelebileceği uç noktaları konu alan distopik eserler, her dönem ilgili çekici bulunmuştur. Tıpkı Margaret Atwood’un The Handmaid’s Tale romanından uyarlanan Amerikan yapımı dizi gibi.

Kısa süre önce Amerika’da yayınlanan The Handmaid’s Tale, ülkemizde internet televizyonu BluTV ile ekranlara geliyor. Şimdiye kadar 4 bölümü yayınlanan dizi, başarılı oyunculukları, sarsıcı senaryosu ve baskıcı evreni ile oldukça dikkat çekici bir çıkış yakaladı.

Zorba Gilead diktatörlüğünün ABD’deki yönetimi ele geçirmesinin ardından toplumun tüm düzeni değişir. Kadınların çalışma ve mülkiyet hakları ellerinden alınır. Banka hesaplarına da el konulur. Azalan doğum oranları ve artan bebek ölümleri için baskıcı rejimin çılgın uygulaması, ülkedeki tüm kadınların hayatını derinden değiştirir.

Sorgusuz sualsiz, komutanlara ve onların acımasız eşlerine hizmet etmek için alınan kadınlar, İncil’de de yer alan bir hikayeyi temel alarak ayın belli günlerinde “seremoni” adı verilen törenlerden sorumludur. Komutanlar ve kısır eşleri arasında bir aracı görevi gören hizmetçilerin tek görevi, bu acımasız dünyaya sağlıklı bebekler getirmektir.

The Handmaid’s Tale İle Yıkıcı Bir Evrene Tanık Oluyoruz

The Handmaid’s Tale, bir zamanlar kocası, kızı, işi ve  gerçek bir adı olan Offred’in (Elisabeth Moss) yaşamını konu ediniyor. Komutan Fred Waterford’un (Joseph Fiennes) hizmetçisi olarak görev alan Offred, bir bireyden öte dizide bir mülk olarak tanımlanmaktadır. Komutan ve eşi Serena Joy(Yvonne Strahovski) tarafından ritüel olarak tecavüz “seremonisine” maruz kalan Offred, eğer çocuk doğurma görevinde başarısız olursa sefil bir ölüm için “Koloniler”e gönderilir. Ve komutanın evine başka bir kadın Offred olarak gelir.

Tüm bu sarsıcı düzen içinde kendinden alınan kızı için direnen Offred, insanlığının, kadınlığının sınırlarını zorlar. Bir yandan da hafızasını diri tutmaya, unutturulmak istenenleri özenlere hatırlamaya çabalar.

Ancak bu durum onu izleyen “Gözler” tarafından farkedilirse her şeyin sonu olacaktır.

Tüm Dünyada izlenme rekorları kıran The Handmaid’s Tale dizisi, Trump taraftarları tarafından ciddi bir biçimde eleştirilirken pek çok kullanıcının yorumu ise bu rejimin bir yerlerden tanıdık geldiği yönünde.

Her Salı Amerika’da yayınlanan dizi, Her Çarşamba yeni bölümüyle BluTV ekranlarında yer alıyor.

Paylaş

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Yorum Yap